пʼятниця, 6 лютого 2015 р.

6 клас

Тема уроку: Відношення. Основна властивість відношення.
Мета уроку: формувати ключові  компетентності: загальнокультурну, здоров’язберігаючу,  предметні компетенції – уявлення учнів про відношення як частку двох чисел, виробити уміння застосовувати властивості відношень та записувати відношення різними способами. Розвивати інформаційні компетенції, мислення, пам’ять, увагу, інтерес до математики. Виховувати старанність, наполегливість, активність.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Вид уроку: урок-подорож.
Обладнання: ноутбук, роздатковий  матеріал, аудіозапис (музика), ілюстративний матеріал, підручник
Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.
         Вступне слово вчителя:
                   Я знаю, що ви є учнями, які полюбляють пригоди і мандрівки. Чи правильно я  сказала? Якщо вже мова зайшла про мандрівки, то сьогодні ми здійснимо заочну подорож у різні екзотичні куточки нашої планети.
Щоб потрапити на борт корабля, потрібно заповнити перепустку, тобто виконати завдання на заповнення пропусків. За правильні відповіді ви отримаєте фішки від керівників групи.

ІІ. Актуалізація опорних знань.
Фронтальні усні вправи.
 1. Скоротити дроби:

2. Виразити: 1т = ... ц, 2дм = ... см, 2ц = ... кг.
3. У скільки разів:
а) 90 >30 у ... разів, б) 30<90 у ... разів?
Яку арифметичну дію виконували, роблячи завдання? (Ділення)
         З діленням ми маємо справу не лише на уроках математики. Часто в житті нам доводиться вирішувати питання: у скільки разів одна величина більша за іншу, або яку частину друга становить від першої?
Наприклад, мені 36 років, а вам виповнюється по 12. То у скільки разів я старша за вас?
Як це дізнатися?
36 : 12
Так записується відношення двох чисел.
Тож ми потрапили на борт корабля і свою експедицію назвемо „Відношення”. Оскільки наша експедиція наукова, то нам потрібні знання. Тож вперед, до знань!

ІІІ. Засвоєння нових знань.
Запис в зошити дати, теми уроку.
Відношення чисел записується у вигляді:   
  a : b  або   
         Отже, ми спорядилися необхідними знаннями і можемо вирушати у плавання.
         Нашу подорож ми почнемо із Греції. Саме там у VII ст. до н.е. давньогрецькі філософи почали вивчати поняття відношення чисел. 2500 років тому у Греції існувала велика філософсько – математична школа, послідовники якої назвали себе піфагорійцями. Все, що робилося в цій школі, ховалося за завісою таємниці та містики. Всі отримані результати піфагорійці приписували одній і тій же людині – вчителю Піфагору. Біографія Піфагора досить цікава. Хто бажає, на наступний урок може підготувати повідомлення про Піфагора як основоположника вчення про теорію чисел.

         Зараз ми спробуємо виконати завдання подібні до тих, які виконували піфагорійці.
Знайдіть відношення:
3,5 : 49 =
Виберіть серед прикладів 1, 2, 3 той, який вам найбільше сподобається і виконайте його в зошиті самостійно.
1)    1,8 : 5,4 = ;  2) 2,4 : 0,8 = 3;  3) 9,6 : 0,16 =  60.
Перевірка: на дошці учні записують по одному прикладу, в зошитах - самоперевірка.
Фронтально:
360г : 5,4кг = .
Серед прикладів 4, 5, 6, 7, 8, 9 вибрати два вдвох із сусідом, виконати в парі:


4) 3дм : 5см = ;                  
5) 8м : 1км =;
6) 24кг : 480г = ;
7) 1год. : 24хв. =;
8) 14,4дм : 160см = ;
9) 78см2 : 2,6дм2 = .



Перевірка: на звороті дошки розв’язування, учні виконують самоперевірку.
         Поки ми розв’язували вправи, наш корабель, пройшовши мимо Греції, вийшов у Атлантичний океан.
         За планом роботи наша експедиція повинна обєднатися в групи і відправитися в різні куточки земної кулі: в Африканську пустелю, до Антарктики, в Австралію (2 групи), в Гімалаї та до Гренландії. (Групи вибирають маршрути, отримують завдання (додаток 1).
         Зустрічаємося через 3 хв. на кораблі, ви поділитеся результатами своїх досліджень.

IV. Закріплення умінь і навичок.
Звіт про виконані завдання. Кожна група зачитує завдання та результати його виконання.
– Повертаємось в Україну. Незабаром будемо вдома. Щоб зійти з корабля, потрібно пройти митний контроль знань і умінь.
Виконаємо вправи (фронтальне виконання):
1)  - фронтально пояснює вчитель,
2)  - фронтально виконує учень,
3)  - робота в парах,
4)  - робота в парах.

Робота з підручником: № 514, 520

         Ступимо на нашу землю. Тут все своє, рідне. Своя природа, своя мова. Та чи добре знаємо ми свою мову? В українській мові не завжди можна вживати слова „відношення”, „відноситись”.
На початку уроку я могла б сказати, що ви відноситесь до учнів, які люблять подорожі. Тоді я б слово „відноситесь” вжила неправильно, оскільки його можна замінити іншим словом. Як можна сказати? (Ви є учнями, які полюбляють подорожі.)
Вдома вам пропонується виконати розвивальний тест (додаток 3). Завдання до тесту:
Знайти вислови з математичними або граматичними помилками та виправити їх.

V. Підсумок уроку.
- Ось і скінчилася наша мандрівка. Підсумок уроку ми підведемо у вигляді логічної вправи.
Кожна група розгадує своє завдання. Вам потрібно вибрати правильну відповідь з таблички і літеру, яка їй відповідає. Потім, вписавши літери у порожні клітинки, ми прочитаємо слово, що означає рівність двох відношень. (Пропорція)
1П
2Р
3О
1П
3О
4Р
5Ц
6І
7Я

Завдання на картках (додаток 2).
         Дане поняття детальніше ми розглянемо пізніше.
Оцінки: за кількістю набраних фішок.
VI. Визначення домашнього завдання.

Домашнє завдання:
1.     Вправи з підручника. №515, 521
2.     Додаткові завдання:
1) Біографія Піфагора.
2) Написати 2 речення із правильним вживанням слів „відношення” чи „відноситись” в українській мові;

         Хоч наша подорож сьогодні завершилася, я бажаю вам успіхів та перемог в подальших подорожуваннях по країні „Математика”. Дякую за урок.


Немає коментарів:

Дописати коментар