Тема уроку: Ймовірність випадкової події
Мета уроку: формувати ключові
компетенції: загальнокультурну та предметну – сформувати уявлення учнів про
зміст таких понять, як теорія ймовірностей, випадкова, достовірна, неможлива
події; сформувати уявлення про ймовірність випадкової події; спираючись на
означення, навчити учнів обчислювати ймовірність випадкових подій за класичним
означенням у найпростіших задачах. Розвивати логічне мислення, пам'ять, виховувати спостережливість, уважність,
бажання пізнавати нове.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний етап
IІ. Мотивація навчальної
діяльності
Коротко зміст вступної бесіди можна викласти в тезах:
1.
Випадкові досліди в нашому повсякденному житті. Приклади
таких дослідів.
2.
Розділ математики, що вивчає випадкові досліди, — теорія
ймовірностей (можна навести невеличку історичну довідку).
3.
Супутні до теорії ймовірностей — комбінаторика і
статистика.
- Митці про випадковість в нашому житті.
IIІ. Формування нових знань
Всі події, які відбуваються з нами, навколо нас
можна розрізняти за такими ознаками:
а) завжди відбуваються — достовірні події;
б) ніколи не відбуваються — неможливі події; в) події, що можуть відбутися за певних умов
або не відбутися, називаються випадковими подіями.
Отже, в теорії ймовірностей ми маємо справу з трьома видами подій:
а) достовірні; б) неможливі; в) випадкові.
Тому наше завдання — навчитися їх розрізняти.
Бесіда
А чи можна «виміряти» шанс настання події і якщо можна, то як? Під імовірністю
випадкової події ми розуміємо число, яке характеризує частоту появи даної
події. Ймовірність обчислюють за такою схемою:
а) знайдемо кількість усіх можливих варіантів, які мають однакові
шанси для появи (або перебираємо всі варіанти, або обчисленням).
шанси для появи (або перебираємо всі варіанти, або обчисленням).
б) знайдемо кількість варіантів, які ведуть до появи даної події.
в) знайдемо ймовірність р за формулою: р =
.

Наприклад
Якщо за умови 100 підкидань монети герб випав 52 рази, то ймовірність
випадання герба дорівнює
= 0,52 = 52%.

IV. Засвоєння
вмінь
Усні вправи: Які з названих подій є достовірними?
неможливими? випадковими?
а) Вода замерзає (перетворюється на кригу при 0°С);
б) після літа настає зима;
в) цього року на Черкащині одержать гарний врожай пшениці.
Наведіть свої приклади неможливих, достовірних, випадкових подій.
Письмові вправи :
1.
Які з наступних подій є випадковими, достовірними,
неможливими?
а) Песик говорить людським
голосом;
б) потяг на станцію прибув за
розкладом;
в) у Харкові опівночі світить
сонце;
г) у Донецьку опівдні світло;
д) вода при 100ºС кипить;
є) після літа настає весна.
2.
Чи можна стверджувати, що в класі напевно знайдуться хоча
б два
учні з однаковими датами народження, якщо в школі:
учні з однаковими датами народження, якщо в школі:
а) 320 учнів; б) 500 учнів?
3.
Із 17 троянд, 8 волошок і 9 ромашок складено букет. Чи є
в цьому букеті троянди, якщо букет містить:
а) 17 квіток; б) 20
квіток?
У задачах 2 і 3 треба акцентувати увагу на тому, що в разі запитання, яке
містить слова «точно», «напевно», маємо на увазі, що нас запитують, чи є
названі події достовірними, чи випадковими, чи неможливими.
4.
В ящику лежить 10 кульок, три з
яких білі. Яка ймовірність того, що вибрана навмання одна кулька — біла?
5.
Із букв розрізної абетки складене слово «три». Потім
букви перемішують і навмання беруть одну за одною. Знайдіть ймовірність, що
буде складене початкове слово.
6.
З ящика, в якому 4 білих, 3 чорних і 7 червоних кульок,
вийміть одну
кульку. Яка ймовірність того, що вона: а) біла; б) чорна; в) червона?
кульку. Яка ймовірність того, що вона: а) біла; б) чорна; в) червона?
Робота з підручником: № 644, 648,
651
V. Підсумки уроку
Тест (так чи ні)
У мішку 7 червоних яблук і 10 зелених. З нього навмання витягли 7 яблук.
Серед них:
а) обов'язково є червоне яблуко;
б) обов'язково є зелене яблуко;
в) може бути зелене яблуко; г) не
може бути червоного яблука; д) може бути
жовте яблуко.
VІ. Домашнє завдання
(за підручником) № 647,656
Немає коментарів:
Дописати коментар